web analytics

Prawo jazdy jest dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem. Kluczowym elementem tego dokumentu jest zdjęcie. Niepoprawnie wykonane zdjęcie do prawa jazdy może sprawić, że dokument zostanie uznany za nieważny. Na terenie Kielc jest wiele zakładów fotograficznych, które pełnią profesjonalne usługi wykonywania zdjęć. Listę fotografów znajdziesz w naszym serwisie.

Zdjęcia do prawa jazdy 2021

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa wydało rozporządzenie, w którym wyjaśnione są kwestie związane z nowym zdjęciem do prawa jazdy. Obecne wymagania podobne są do tych, które obowiązują przy zdjęciu do dowodu osobistego. Zdjęcia do prawa jazdy mają wymiary 35 mm x 45 mm, muszą być wykonane na jasnym tle z wyraźnie zarysowanym konturem twarzy. Fotografia nie może być prześwietlona ani rozmyta, a sylwetka powinna zajmować 70-80 % powierzchni zdjęcia.

Podobnie jak w przypadku zdjęć do dowodu, osoba na zdjęciu powinna mieć wzrok skierowany w obiektyw aparatu, z naturalnym wyrazem twarzy. Zarówno włosy, jak i biżuteria nie mogą przysłaniać owalu twarzy. Można więc podsumować, że zdjęcia do dowodu i prawa jazdy są takie same.

Prawo jazdy a okulary

Wiele osób zastanawia się czy zdjęcie do prawa jazdy może być w okularach. Nie istnieją do tego żadne przeciwwskazania. Jeśli osoba cierpi na wrodzoną wadę wzroku, dopuszcza się także zdjęcie w ciemnych okularach. Warunkiem jest jednak przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności przy składaniu wniosku w wydziale komunikacji w Kielcach. Wówczas osoba może zadecydować, czy zdjęcie do prawa jazdy wykonane zostanie w okularach czy bez.

Zdjęcie do prawa jazdy – makijaż

Zasadniczo nie powinno się nakładać mocnego makijażu przed zrobieniem zdjęć do prawa jazdy. Może to znacznie utrudnić identyfikację kierowcy. Kobietom zaleca się delikatny, naturalny makijaż i skromną biżuterię.

Warto dodać, że zmiana prawa jazdy powinna nastąpić z chwilą zmiany danych personalnych. Składając wniosek o nowy dokument należy załączyć jedną sztukę zdjęcia do prawa jazdy.